Friday Oct. 23rd 

20:00 h, Teatre Principal

Opening Gala 

  • Radioactive, 109’

TICKETS

 

Saturday Oct. 24th 

16:00 h, Cineciutat Sala 2

Films For Kids, 30’

  • Dreamsheep

  • Grandma's Secret 

  • The Peak 

TICKETS

 

17:00 h, Cineciutat Sala 1

MIB Documentary

Dorothea y el Myotragu, 60’

TICKETS

 

19:00 h, Centre Cultural la Misericordia

OPEN AIR CINEMA 

Short Films #3, 83’ 

  • Nahjum 

  • Summer 

  • Tomorrow the Birds Will Sing

  • I’ll end up in Jail 

  • They Salivate 

TICKETS

 

19:00 h, Cineciutat Sala 1

Short Films #1, 70'

  • Anna

  • A complete woman

  • Lola

  • Those who should have gone to Paris

  • October Winds 

  • Velvet 

TICKETS

 

21:00 h, Centre Cultural la Misericordia 

OPEN AIR CINEMA 

Documentary

  • That Click, 90’

TICKETS

 

21:00 h, Cineciutat Sala 1

Feature Film

  • Lalla Aicha, 95’

TICKETS


 

20:00 h, Port Adriano 

Cine Con Coche

  • Persepolis, 96’

22:00 h

  • Jurassic Park, 124’’

TICKETS


 

Sunday October 25th 

16:00 h Cineciutat Sala 2

MIB Documentary

  • La Suerte No Existe, 60’

TICKETS

 

17:00 h Cineciutat Sala 1

Feature Film, 90’

  • Zoro’s Solo

TICKETS

 

19:00 h Centre Cultural La Misericordia 

OPEN AIR CINEMA 

Short Documentaries, 75’ 

  • Gigi el Amoroso

  • The Last Stand 

  • Pant Hoot 

TICKETS

 

19:00 h Cineciutat Sala 1

Feature Film, 120’

  • Sekuritas 

TICKETS

 

21:00 h Centre Cultural La Misericordia 

OPEN AIR CINEMA 

Short Films #5, 70’ 

  • Doubts

  • Buffalo Boys

  • Pa’lante 

  • Le Petite Mort 

  • Acuitzermo 

TICKETS

 

21:30 h Cineciutat Sala 1

Documentary, 93’

  • Helmut Newton The Bad and the Beautiful 

TICKETS

 

19:00 h, Port Adriano 

Cine Con Coche

  • Trolls, 86’

21:00 h

  • Notting Hill, 124’

TICKETS


 

Monday Oct. 26th 

17:00 h, Cineciutat Sala 2

Student Short Films, 100’

  • Lioness 

  • Lupe 

  • Dogwatch

  • Pushkin’s Pants 

  • Pillars 

  • Vacuum 5000

  • Close Away 

  • Cru

TICKETS

 

19:00 h, Cineciutat Sala 1

MIB Short Films #8, 68’

  • Green Silk

  • The Legend of Oriol

  • Hydra 

  • Discord

  • Tongue with Capers 

TICKETS

 

19:00 h, Centre Cultural la Misericordia 

OPEN AIR CINEMA 

Feature Film, 90’

  • It’s Gonna Be Fine

TICKETS

 

20:00 h, Cineciutat Sala 3 

MIB Documentary, 43’ 

  • Doing the Americas. From Mallorca to Puerto Rico.

TICKETS

 

21:00 h, Centre Cultural la Misericordia 

OPEN AIR CINEMA 

Feature Film, 90’

  • iGilbert, 

TICKETS

 

21:00 h, Cineciutat Sala 1 

MIB Short Docs #11, 80’

  • Running Home

  • Xuetilandia

  • Ghosts

TICKETS

 

Tuesday Oct. 27th 

17:00 h, Cineciutat Sala 1

Feature Film,  105’

  • Toprak

TICKETS

 

18:00 h, Cineciutat Sala 3

Shorts #2, 60’

  • The Watchmaker

  • Deux Metres

  • I'm Not Margot Robbie

  • Touch

  • There will be monsters 

  • Zealandia 

  • They Won’t Last 

TICKETS

 

19:00 h, Centre Cultural la Misericordia 

OPEN AIR CINEMA 

Feature Film,  95’

  • The Waiter,

TICKETS

 

19:00 h, Cineciutat Sala 1

MIB Shorts #7, 67’

  • 408

  • Hot Sauce

  • It’s Not Too Late

  • Talayot 

  • El Resort 

TICKETS

 

21:00 h, Centre Cultural la Misericordia 

OPEN AIR CINEMA 

Shorts #6, 79’

  • Sin Cielo

  • Dona

  • Caligrafia 

  • The Universe 

  • Cerdita 

TICKETS

 

21:00 h, Cineciutat Sala 1

Shorts #4, 85’

  • The Blue Bed

  • Imelda & Luis

  • Control 

  • Red Street Mercy 

  • We’re Not Here 

  • Superhero

TICKETS

 

Wednesday Oct. 28th 

17:30 h, Cineciutat Sala 2

MIB Documentary, 53’

  • Andreu Muntaner i Darder. From fossils and photographs

TICKETS


 

19:00 h, Centre Cultural la Misericordia 

OPEN AIR CINEMA 

MIB Documentary, 78’

  • Revealing Mario

TICKETS

 

19:00 h, Es Baluard Museu

  • Music Videos & Experimental Short Films, 67’

TICKETS

 

19:00 h, Cineciutat Sala 1

Feature Film, 136’

  • El Olvido Que Seremos

TICKETS

 

20:00 h, Cineciutat Sala 3

MIB Documentary, 67’

  • The most dangerous man in Europe. Otto Skorzeny's after war

TICKETS

 

20:30 h, Es Baluard Museu

Feature Documentary, 90’

  • Marcel Duchamp: Art of the Possible

TICKETS


 

Thursday Oct. 29th 

16:00 h, Cineciutat Sala 2

  • Actors LAB Scene Machine Workshop 

INVITE ONLY

 

16:00 h, Cineciutat Sala 3

  • EMIFF 48HR Film Competition 

INVITE ONLY

 

19:30 h, Palau De Congressos, Palma 

Auditorio Mallorca, Closing Night Film & Awards Ceremony 

Feature Film, 86’

  • Baumbacher Syndrome

INVITE ONLY

Full EMIFF 2020 Film Line up

 

Largometraje sección oficial competición (11)
* Baumbacher Syndrome, Gregory Kirchhoff (2019, Alemana)
* Zoro's Solo, Martin Busker (2020, Alemana)
* iGilbert, Adrian Martinez (2020, Estados Unidos)
* Toprak, Sevgi Hirschhäuser (2020, Turkia)
* Sekuritas, Carmen Stadler (2020, Suiza)
* It's gonna be fine, Christian Werner (2020, Alemana)
* Woman of the Photographs, Takeshi Kushida (2020, Japon)
* The Waiter, Steve Krikris (2020, Grecia)
* Lalla Aïcha, Mohamed El Badaoui (2020, Marokko)
* Radioactive, Marjane Satrapi (2019, UK)
* El Olvido Que Seremos, Fernando Trueba (Spain)


Largometraje Documental Internacional sección oficial competición (5)
* Mujereando - El quejio de una Diosa, Carmen Tamayo (2020, España)
* Opera, Cam Cowan (2020, Estados Unidos)
* Helmut Newton The Bad and The Beautiful, Gero Von Bhoem (2020, Estados Unidos)
* That Click, Luca Severi (2020, Italia)
* Marcel Duchamp, Art of The Possible, Matthew Taylor (2020, Estados Unidos)


Largometraje Documental MADE IN BALEARES sección oficial competición (5)
* Andreu Muntaner i Darder. From fossils and photographs, Ángela García & Albert Herranz
* Doing the Americas, Pedro Salom Caldés
* Revealing Mario, Simó Mateu
* The most dangerous man in Europe. Otto Skorzeny's after war, Pedro de Echave García, Pablo Azorin, Williams
* Dorothea y el Myotragus, Nuria Abad, Marta Hierro


Port Adriano Drive in Cinema / Coche con Cine (No competition) (4)
* Presepolis, Marjane Satrapi (2007, Francia, Estados Unidos)
* Jurassic Park, Steven Spielberg
* Trolls, Mike Mitchell
* Notting Hill, Roger Michell


Cortometrajes (79):


Cortometrajes (30) sección oficial internacional
* Anna, Dekel Berenson (2020, UK)
* A Complete Woman, Ceres Machado (2020, España)
* Lola, Francesca Tasini, (2020 Alemaña)
* October Winds, Heinz Kobernik (2020, El Salvador)
* Velvet, Coz Greenop (2020 Estados Unidos)
* The Watchmaker, Charlie Fonville (2020 Estados Unidos)
* Deux Meters, Hans Neumann, (2020 Franicia)
* I’m Not Margot Robbie, Johanna Falzone (2020 Estados Unidos)
* Touch, Nir Berger (2020 Israel)
* There Will Be Monsters, Carlota pereda (2020, España)
* Zealandia, Bruno de Bois (2020, New Zealand)
* They Won’t Last, Portlynn Tagavi (2020 Estados Unidos)
* Nahjum, Sebastian Torres Greene, & Manuel Del Valle (2019, Mexico)
* Summer , Zeyu Wang (2019, China)
* Tomorrow The Birds Will Sing, Arvin Kananian (2019, Suecia)
* I’ll End Up In Jail, Arvin Kananian, (2019, Canada)
* They Salivate, Ariane Boukerche (2019 Francia)
* The Blue Bed, Alireza Kazemipour (2019, Iran)
* Imelda & Luis, Leonel Chee (2019 Mexico)
* We’re Not Here, Bonnie Moir (2019 Austria)
* Superhero, Émile V. Schlesser (2019 Alemaña)
* Doubts, Pedro Rudolphi (2019 España)
* Buffalo Boys, Paul Sbrizzi (2020, Estados Unidos)
* Pa'Lante, David Van (2019, Republica Chzeka)
* La Petite Mort, Jack Salvadori (2019 UK)
* Acuitzermo, Miguel Angel Caballero (2019 Mexico)
* Sin Cielo, Jianna Maarten (2019 Estados Unidos)
* The Universe, Eduardo Schönenberg (2019 El Salvador)
* Caligrafia, Ferran Masip Valls (2020 España)
* Cerdita, Carlota Pereda (2019 España)


+ Cortometrajes Made In Baleares que entran en la competition de Cortometraje Internacional (4):  
* Dona, Marga Melià (2020 España)
* Control, Ann Perelló (2020 España)
* Red Street Mercy, Bruno Jubin (2020 España)
* Those Who Should Have Gone To Paris, Jaume Carrió (2020 España)


Cortometraje Documental sección official (8)
* The Last Stand, Martí­n D. Guevara (2020, España)
* Gigi el amoroso, Sam van den Heuvel (2020, España)
* Pant Hoot, Richard Reens, (2020, USA)


SOLO EN FILMIN:
* Woman, Raúl de la Fuente Calle (2020, España)
* Spontaneous, Lori Felker (2019, Estados Unidos)
* Letters to my Mother, Amin Maher (2019 Iran)
* A Syrian Woman, Khawla Al Hammouri &Louis Karim Sayad DeCaprio (2020 Jordan)
* The Lawyer, Antonio Alonso (2020, España)


Cortometraje Estudiante (no compiten) (6)
* Lioness, Alexander Conrads (2019 Aleman)
* Lupe, Marisela Campos (2020 Estados Unidos)
* Dogwatch, Albin Wilder (2020 Austria)
* Pushkin’s Pants, Lev Brodinsky (2020 Israel)
* Pillars, Cameron Bruce Nelson (2020 Estados Unidos)
* Cru, David Oesh (2020 Suiza)


Cortometrajes “Films For Kids” (no compiten) (4)
* Dreamsheep, Lulu Vieira (2020 Columbia)
* The Peak, Mayumi Tachikawa (2020 Japón)
* Grandmas Secret, Lydia Bruna (2020 Aleman)
* Tree #3, Omer Ben-Shachar (2020 Estados Unidos)


Cortometraje sección oficial animación (5)
SOLO EN FILMIN:

* Ironfin, Chris Beausire (2020 Estados Unidos)
* Sad Beauty, Arjan Brentjes (2020 Paises Bajos)
* Kapaemahu, Hinaleimoana Wong-Kalu, Dean Hamer, Joe Wilson (2020 Estados Unidos)
* The Fabric of you, Josephine Lohoar Self (2020 Reino Unido)
* Just A Small, Na Kyung Kim (2020 Korea)


Cortometraje Experimental sección oficial (6)
* Paradiso, Jan Vrhovnik  (2020 Reino Unido)
* Diary of Hidden Bodies, Joan Bosch (2020 España)
* Exhalation, Al Díaz (2020 España)
* Aire, Marc Lesperut, 2020 España)
* Unfinished Business, Mary Dauterman (2020 Estados Unidos)
* Close Quarters, Patricio Soto - Aguilar (2020 Chile)


Cortometraje MADE IN BALEARES sección oficial competición  (14)
* 408, Ismael Luna Rey (2020 España)
* Hot Sauce, Aaron Dormer, (2020 España)
* If It’s Not Too Late, Claudia Selby (2020 España)
* Talayot, Diego Moiso (2020 España)
* El Resort, Pedro Deltell-Colomer, Paula Galimberti, Gonzalo Piñan (2020 España)
* Tongue with capers, David Mataró (2020 España)
* Green Silk, Marina Wagner Moll (2020 España)
* The legend of Oriol, Rubén Jiménez Sanz (2020 España)
* Hydra, Jessie Folley (2020 España)
* Discord, David Fejzuli (2020 España)
También en selección cortometraje internacional:
* Dona, Marga Melià (2020 España)
* Control, Ann Perelló (2020 España)
* Red Street Mercy, Bruno Jubin (2020 España)
* Those Who Should Have Gone To Paris, Jaume Carrió (2020 España)


Cortometraje Documental MADE IN BALEARES sección oficial competición  (3)
Running Home, Michelle-Andrea Girouard (2020 España)
Xuetilandia, Carme Quetglas Poncell (2020 España)
Gohsts, Carlota Bujosa (2020 España)


Cortometraje Estudiante MADE IN BALEARES (no competición)  (3)
Vacuum 5000, Marta Martí García (2020 España)
Close Away, Miguel Ángel Cardona(2020 España)

- Documental Estudiante:
La suerte no existe, Miguel Gelabert, Ester Moyá & Guillem Porcel (2020 España)

+ Vídeos Musicales sección oficial competición (8)
Paper Jackets: Baby Teeth, Mahala Gaylord (2020 Estados Unidos)
Complication, Pere Sala Bastardes, (2020 España)
Stay Out, Tatjana Green (2020 Canada)
Persuasion, Dobrivoie Kerpenisan (2020 Aleman)
All from me, Outerspace Leo, Wang Shou Jie (Taiwan)
REZZ - Falling (feat. Underoath), Colin G Cooper (2020 Canada)
Tasha The Amazon - Forever Ting, Colin G Cooper (2020 Canada)
+ Made in Baleares:
Silent Walker, Bella Rose , Alex Marcús (2020 España)


Proyectos Total “Made In Baleares”: 25

Proyectos echas por muejers: 38

©2020 Evolution Mallorca International Film Festival